Нашите обичаи!

Day 2,743, 04:23 Published in Bulgaria Bulgaria by Vikx V8

Здравейте драги ми българи,нещо не толкова типично за мен е да пиша статия на следващия ден,след като съм писал вече,но доста време нямах време да "поствам" из вестника,та затова сега се заемам с тази статия,както знаем тракийските обичаи се срещат и сред нас,но да видим КАК-затова тук ще ви покажа това,което АЗ виждам по нашите обичаи.
Кукерите:





Това на мен ми е любимия период от годината,когато кукерите играят,като малко момче помня,как излизах на улицата и ги гледах,помня че цяло село(да не крия от къде си влека потеклото) се "изсипваше" по улиците за да ги гледа,за това винаги ми е било чудно откъде тоя празник си влече потеклото,ето за това искам да споделя и с Вас,това което аз открих,не само из интернет пространството но и от преданията.
Първо преданията,моите баби,дядовци и други роднини винаки когато съм питал са ми казвали - "това е много,много стар обичай,откак свят светува...за прогонване на злото",други "за развлечение",дам,това мисля всички го знаем,сега да видим още за този обичай.
Когато съм се ровил за да разбера откъде иде този обичай стигнах много пъти до извода,че е едно добро наподобяване на древна тракийска традиция.
Българският траколог,археолог и историк - Иван Венедиков ни цитира римския автор Улпиан,който описва т.н: "дионисииви мистерии" - “Тези, които правят шествия в чест на Дионис, имат обичай да се преобличат с цел да приличат на спътниците му, едни като сатири, други като бакханки, трети като силени...” - това ми беше много интересен цитат,като Венедиков казва,че тези сатири са по-стария вариант/предшественици на българските кукери.
Ако потърсите ще видите,че сатирите са показвани като рогати хора - мъже, с дълги животински уши и с кози крака - прилича много на нашите кукери,нали?!
Наскоро разбрах,че всъщност древното название на този обичай/процес(ия) е тиясос.
Също като се рових се натъкнах на ето това - "Белгийския учен А. Ван Виндекенс смята, че тиясос е гърцизиран вариант на пеласгийска дума, свързана със санскритската твисати – движа се." - дам,наистина има логика да е "движа се".
Обаче твисати отговаря на старобългарската дума за движение - движа се и тя е - двисати,както виждаме напълно еднакви,като изключим,че се различава само по "Т" и "Д",което според мен нищо не променя.
Друг елемент от кукерските игри имащ ясна успоредица в шествието на Дионис епомита на царя. Това е дълъг дървен прът, който се тръска. Венедиков отбелязва, че този атрибут на кукерския водач е така наречения дионисов тирс. Ван Виндекенс определя и думата тирс (тюрсос) като пеласгийска като я свързва със санскритския глагол трасати- треса. Той отговаря на ст.блг. глагол трѧсти –треса, трьстъ –тръстика, прът от тръстика. Тирсът(тюрсос) се тръска и размахва, от там е дошло името му.Що се касае за странните фигури в кукерското шествие Венедиков смята,че комичното в култа към Дионис не се е появило в ново време, а още от самото начало си е било такова.Самите действия на участниците в шествието целят да пресъздадат различни елементи,фази и други от живота на Дионис,като умело ги съчетават с хумор,за да веселят хората по време на тежкия период от годината.
Сега ще помоля да се върнете към картинките на кукерите,които съм приложил,за да Ви стане по-ясно,това за което ще пиша сега.
Нека кажем няколко думи и за значението на името кукери,едва ли има нужда,но пак ще го кажа,че произхода му е тракийски,неговото значение е високи, маскирани хора.Поради това, че участващите в ритуала носят високи шапки (понякога до над два метра), то обяснението високи е логично. Коренът на думата кукер е кук, чиято по-древа форма в древността е била каук и е притежавала значение височина, кривина, високо място.
От каук идва обяснението на названието на няколко планини с име Кавказ- Caucasus,но нека поясня защо намесвам и Кавказ,там(в ДНЕШНИЯ Кавказ) е имало тракийски племена,но както съм казвал по-рано Кавказ не е име само на ДНЕШНИЯ ,преди много векове,Луций Флор пише за Кавказ в Тракия, тази планина била достигната от римския пълководец Волсо по време на похода му в нашите земи,ако видите някои от по-старите ми статий ще видите,точно цитатът,който съм приложил от Луций Флор,който говори че Волсо е стигнал до планини в Тракия наречени - Родопи и Кавказ .
До тук с изместването на темата.

КОЛЕДА:
Естествено сега някой може да си рече - Е,ама тва цял свят го празнува,НО,аз казвам НО,този цял свят започва от 19-ти век,първите които празнуват Коледа са малко и са само хора от Европа,като пример мога да дам руснаците,които макар и днешното изкривено почитане на коледата са запазили старото предание за един свещеник(мисля че беше) заради който го празнуват,или пък датчаните,които по-рано са празнували коледа по образ на някоя си личност,не зная много за другите народи,но за българския мисля че мога да дам по-обективна представа.
Княз Колад - именно,този човек е живял векове преди Христа,за него като наш владетел имаме сведения от "Исторя во кратце" и на поп Йовчо Тревненски,книжката,която представя различни владетели,Колад е бил илирийски владетел,който имал двама сина - Болг и Брем,брем е родоначалник на чехи,словаци,а Болг - на българи.
Казва се че Колад е накарал народа да празнува и да се весели,вечерта когато се родил Болг,а след като Болг станал владетел на илирийците ги принудил да се нарекат по него - Болгаре.
Това аз знам за Коледа,освен естествено - Рождество Христово.
Това за мен е просто теория и не се заемам да твърдя до колко е правдива или не.
СУРВАКАНЕТО :

[img]http://f02.bis.bulcdn.net/fsh/a/f/3/f/3/50953/albums/5/5/f/61742/8/a/f/4996156.jpg?v=0[/img]

Както знаем траките са почитали слънцето,те са го наричали с най-различни имена.Някои от тях са Сурегет, Сургаст, Суротер, Сура. Подобно божествено име Сурия-слънце срещаме в езика на старите арийци.
Сурия, Сурегет и др. е Гетосур.Според Херодот това името на бога на светлината при скитите,а те както винаги съм казвал нямат нищо общо с персите,а както всеки нормален човек може да види старите автори ще види следното,че скити са тракийски клон - спокойно може да се каже, че скитите са просто северни траки.
Теофилакт Охридски казва, че българите поради скитското си суеверие почитали слънцето, луната и звездите, принасяли в жертва и кучета (жертвите на тракийската богиня Зеринтия са кучета).
За имената като Сурегет,Гетосур,мога да изкажа предположенията на група от изследователи,че идвало от частицата гет - тоест гети,а както знаем гетите са били славни хора и това е придобило значение на прославени,а сура - слънце,тоест славното слънце.
В далечното минало думата сур(а) е имала значение слънце, светлина, сияние, бясък. От Сур(а) -слънце идва и нашата дума Сурва. Нейна сродна дума е българското прилагателно сур. То има значение бял, белезникъв, светъл.
То е документирано като Σουρα, но е възможно истинското му звучене да е било сурва, или както е в някои наши диалекти суруа,тъй че ето на - този древен тракийски обичай е жив днес сред нас - българите,гордите тракийски наследници.
Мисля,че това мога да кажа за СУРВАТА.
Естествено обичаите са още много,нестинарство и други,но смятам да свърша тук.
Благодаря Ви за вниманието и ДА ЖИВЕЕ БЪЛГАРИЯ!